ברוכים הבאים לאתר שכונת
תל ברוך צפון

 
עדכונים שוטפים בנושאי השכונה..... עדכונים שוטפים בנושאי השכונה  |  
מונה:דף הבית >> מידע כללי, מפה ורחובות השכונה
 

שכונת תל ברוך צפון, מפת השכונה ושמות הרחובות

 

שכונת תל ברוך צפון הוקמה בסוף שנת 1996 והחלה להתאכלס במהלך שנת 1998. בשכונה כ- 1,700 יחידות דיור מרביתן בבניינים בני 5 קומות ומקצתן בצמודי קרקע.

השכונה תוכננה על ידי מינהל מקרקעי ישראל על שרידי המחנה הצבאי תל ברוך בראשית שנות התשעים. 

השכונה נבנתה ע"י קבלנים פרטיים וכן ע"י מספר עמותות בניה אשר זכו במכרזים של המינהל.

השכונה תוכננה לבנייה בשני שלבים. השלב הראשון היה בחלקה המזרחי של השכונה ממזרח לרח' רובינא,

רח' מרידור ויוכבד בת מרים. השלב השני הינו בחלקה המערבי של השכונה, ברחובות אהרון בקר, סטפן צוויג, מרדכי מאיר ואלכסנדר פן.

השכונה מתאפיינת באיכלוס של משפחות צעירות במגוון מקצועות חופשיים. השכונה תוכננה כשכונה חדשה לחלוטין וכל התשתיות הינן תת קרקעיות. בשכונה תוכננו מעברים תת קרקעיים ורצף של שטחים "ירוקים" היוצרים תחושת מרחב ואפשרות מעבר כמעט ללא צורך בחציית כבישים.

שכונת תל ברוך צפון ידועה כשכונה צעירה מאוד ומתאפיינת במספר ילדים רב ביותר. למשפחות רבות בשכונה שלושה ילדים ואף יותר.

בשכונה מרכז מסחרי בשם "מיקדו סנטר", גני ילדים, בית ספר יסודי ע"ש נעמי שמר, פנימייה לילדים חוסים וגינות ציבוריות.

השכונה תחומה בצידה המערבי בנתיבי איילון. בצידה המזרחי בכביש בני אפרים ובצומת הפיל. בצידה הצפוני נמצא הגבול העירוני עם רמת השרון ולאחרונה נבנית שם שכונה חדשה בשם "נווה גן". בצידה הדרומי נמצאת שכונת תל ברוך הוותיקה עם בתים צמודי קרקע.

לשכונת תל ברוך עתודת קרקע נוספת בסמוך למגרש החניה בכיכר רובינא המיועדת לבניית מבני ציבור נוספים כגון חטיבת ביניים או בי"ס תיכון.

בשכונה קיים מבנה ישן של פיקוד העורף אשר טרם פונה ע"י פיקוד העורף ונעשים מאמצים רבים על מנת לפנותו מהשכונה.  

 מפת השכונה ורשימת הרחובות 

 

     מפת השכונה - מפת הרחובות של השכונה

    צילום אויר של השכונה  - צילום אויר של השכונה

     יוכבד בת מרים - (1901-1980)- משוררת. נולדה בבלרוס, שבה נדפס ספר שיריה הראשון. עלתה לארץ ישראל ב-1928, גרה בת"א ופרסמה משיריה בכתבי עת שונים. בנה נפל עם הל"ה, ומאז לבשה שחורים. מספריה: ארץ ישראל, ראיון, דמויות מאופק, שירים לגטו, ועוד. כלת פרס ישראל לספרות עברית בתשל"ב. בעלה הוא חיים הזז.   

יעקב מרידור - (1913 -1995)- ממפקדיו הראשיים של האצ"ל, חבר כנסת, ושר בממשלה. נולד בפולין, הצטרף לבית"ר ב-1930 ועלה לארץ ישראל ב- 1932 הצטרף לאצ"ל ב-1933 ומשהחליט הארגון להפסיק את הפעולות ב-1939 -נשלח מטעם בריטניה לפעולת החבלה בחבניה, עיראק שבה נהרג רזיאל. בשובו מונה למפקד האצ"ל. ויתר על התפקיד ב-1944 והיה לסגנו של בגין, ב-1945 נאסר ונשלח במעצר עם  גולי אריתריאה. ברח, נתפס ושוב ברח ובסופו של דבר הגיע לפריז באפריל 1948. מאז קום המדינה היה חבר כנסת מטעם תנועת החרות, כתב ספר על עלילותיו, ארוכה הדרך לחרות, והיה ממיסדי חברת ספנות. בין  1981 עד 1984 היה שר הכלכלה בממשלות בגין ושמיר.

סטפן צוייג -(1881-1942)-   סופר אוסטרי-יהודי. למד באוסטריה, בצרפת וגרמניה. ב-1934 גלה מארצו. ספריו הותירו רושם עז על בני זמנו. הוא ניתח את תרבות אירופיה בתקופת המשבר וכתב ביוגרפיות חדות אבחנה על מיטב סופרי אירופה.פירסם שירים, רומנים, סיפורים, תרגומים, ואוטוביוגרפיה העולם של אתמול(1942). התאבד עם אשתו בברזיל.    

חנה רובינא -(1889- 1980)-  שחקנית תיאטרון ממיסדות הבימה. נולדה בבלרוס, ובמלחמת העולם הראשונה עבדה כגננת בגן ילדים עברי ואחר כך ניהלה מוסד לילדי פליטים. שיחקה עוד לפני מלחמה זו בהצגת היהודי הנצחי לארנשטיין, ואחריה הייתה מקבוצת מייסדי הבימה ובלטה  בתפקיד לאה בהצגת הדיבוק לאנסקי שנקרא תחילה בין שני עולמות. הגיעה לביקור ראשון לארץ ישראל עם חבריה ב-1928, ומשנת 1931 הופיעה בתיאטרון בארץ,  גילמה דמויות בעוצמה רבה במחזות קלאסיים ומקוריים, בהם מחזות של ניסים אלוני שנכתבו במיוחד בשביל "הגברת הראשונה" של התיאטרון. מקשריה הרומנטיים עם המשורר אלכסנדר פן  נולדה בתה היחידה, אילנה רובינא. כלת פרס ישראל לאומנות התיאטרון ב-1956. לכתבה היסטורית על האהבה בין חנה רובינא לאלכסנדר פן.

אהרון בקר -(1906- 1995)- חבר כנסת ומזכיר כללי של התסדרות העובדים. נולד בבלרוס, עלה לארץ ישראל ב-1925 והיה פעיל בתנועת הפועלים. שנים רבות היה חבר הועדה המרכזת בוועד הפועל של ההסתדרות וראש המחלקה לאיגוד מיקצועי. נבחר לכנסת ב-1955 וב -1959, והתפטר בשתי הפעמים כעבור שנת כהונה אחת. כיהן כמזכ"ל ההסתדרות  בין השנים 1961-1969. היה גם חבר כנסת באותה תקופה ועד 1973.

אלכסנדר פן -(1906-1972)-  משורר נולד ברוסיה, למד ראינוע במוסקווה והתיידד עם כמה ממשוררי הדור החדש. עלה לארץ ישראל ב-1927 ועבד בחקלאות ובבניין. הקים עם נתן אקסלרוד ביה"ס הראשון בארץ לאומנות ראינוע . שיריו ניתפסו בכתובים, דבר, מאוזניים, עתים, טורים, במפנה וקול העם. פירסם פזמונים אקטואלים במדור קבוע בדבר. לשיריו עוצמה דרמתית, יופי פראי  ואיכות לירית העולים יפה בקנה אחד. אחדים מהם הולחנו, ובהם " על גבעות שיך אברק". בין היתר חיבר את המילים לפזמון "הבו לבנים" שהלחין מרדכי  זעירא. היה מראשני הבוהמה תל אביבית ומקשריו הרומנטים עם חנה רובינא  נולדה לו בת. לכתבה היסטורית על סיפור האהבה בין אלכנסדר פן לחנה רובינא.

מרדכי מאיר -(1911-1994)-  איש עסקים, כדורגלן פעיל ציבור. נולד ברומניה עסק בתחמומים שונים מקבלנות חקלאית לבניה מבנקאות לתעשיית טקסטיל גפרורים ופלסטיקה. וממיסדי קבוצות הכדורגל אלנבי ת"א והפועל ת"א ומנהיגן. מבוני מגדל שלום, שהחייאה את מרכז העסקיים הראשי של ת"א, בניין עיריית ת"א והבניין החדש של הגימנסיה העברית הרצליה - שהיה יו"ר ב-1995- 1990. יקיר ירושלים על המיבנים הרבים שהקים בה. נשיא איגוד הטניס בישראל בין השנים 1971-1991.

יוסף מילוא - (1916-1997)-  במאי ושחקן. נולד בפראג, צכיה, ובגיל 4 עלה לארץ ישראל עם אבו כדי להצטרף לאביו, שעלה לפניהם. המשפחה חזרה לפראג ב- 1931, ושנתיים אחר כך עלה שוב. ב- 1938 עבד עם ד"ר פאולו לוי ב"להקת העץ" כמפעיל, קריין וכותב מערכונים. אחרי תקופה קצרה ב"המטאטא" נמנה עם מייסדי התאטרון הקאמרי וביים ערב מערכונים. המחיז את הוא הלך בשדות של משה שמיר ב- 1948, שציין את ראשיתה של מחזאות "צברית" וביים ממיטב המחזות הקלאסיים והמודרניים שהיו לא אחת חידוש לקהל בארץ. בים בתל אביב גם בהבימה וכן בתיאטרון העירוני חיפה ובתיאטרון באר שבע. בין המחוזות שביים: כטוב בעיניכם של שייקספיר, מעגל הגיר הקווקזי של ברכט, ביקור הגברת הזקנה של דירמנט וקרנפים של יונסקו. חתן פרס עיריית תל אביב יפו וחתן פרס ישראל בתיאטרון. 

יגאל מוסינזון - ( 1917-1994) - סופר ומחזאי. נולד בעין גנים. ילדותו עברה עליו בשכונת שפאק בתל אביב, ואחר כך למד בקיבוץ בית אלפא ובכפר הנוער בן שמן. בהיותו בן 20 הצטרף לקיבוץ נען, היה בפלמ"ח ובמלחמת העצמאות היה קצין תרבות בחטיבת גבעתי. במהלך חייו היה פועל בנין, רועה צאן דובר המשטרה ועוד. חיבר רומנים ובהם דרך גבר, יהודה איש קריות, יותר מ- 20 מחזות שבהם גילה רגישות חברתית רבה. היו בהם קזבלן ( שהיה למחזמר ולסרט), אלדורדו בערבות הנגב, ותמר אשת ער. זכור בעיקר כמחברם של יותר מ- 40 ספרי סדרת "חסמבה", המביאה מעלילותיה של חבורת ילדים נועזת מימי המנדט הבריטי ועד לשנות המדינה. הספרים המרתקים עוררו מחלוקות בתחום הספרותי והחינוכי.

שכונת תל ברוך הוותיקה- נוסדה בראשית שנות החמישים ע"י עולי בולגריה. השכונה והרחוב נקראו על שמו של מרדכי ( מרקו) יוסף ברוך (1872-1899) משורר, מורה ועיתונאי. נולד בתורכיה, ערך עיתונים בבולגריה ומדינות אחרות. היה מחובבי ציון והציע להקים צבא יהודי שיכבוש את הארץ. ממייסדי מכבי. דעותיו השפיעו על הרצל. בשכונת תל ברוך הוותיקה רחובות על שם יהודי בולגריה שנטלו חלק בתנועת התחייה של עם ישראל ובהם מרדכי רומנו, קרל הרבסט, שאול מיזאן ושלמה רוזניס.


  תודות
תודות לאלון זכאי ולחברת A-2-Z על הסיוע והתמיכה בהקמת האתר. לכתובת החברה
 www.a-2-z.co.il

 

 תודות לאירית פורמן על קבלת התמונות לאתר.

לייבסיטי - בניית אתרים